2019 Eligibility
Female athletes born in 2004
Tryouts
Location | Date & Time |
---|---|
Peel Region: Brampton Sandalwood Heights S.S. 2671 Sandalwood Pkwy East, Brampton | Friday, Jan. 11, 2019 U14/U15: 6:30–8:00 p.m. U17: 8:00–9:30 p.m. Pre-register to reserve your spot |
Peel Region: Caledon Humberview S.S. 135 Kingsview Drive, Caledon | Sunday, Jan. 13, 2019 U14/U15: 12:00–2:00 p.m. U17: 2:00–4:00 p.m. Pre-register to reserve your spot |
Huron Region: London Regina Mundi Catholic College 5250 Wellington Rd South, London | Wednesday, Jan. 16, 2019 U14/U15: 6:30–8:00 p.m. U17: 8:00–9:30 p.m. Pre-register to reserve your spot |
North Region: Sudbury Lo-Ellen Park S.S. 275 Loachs Road, Sudbury | Sunday, Jan. 20, 2019 U14/15/U17: 12:00–2:00 p.m. Pre-register to reserve your spot |
Tri-County Region: Waterloo RIM Park 2001 University Ave East, Waterloo | Thursday, Jan. 24, 2019 U14/U15: 6:00–7:30 p.m. U17: 7:30–9:00 p.m. Pre-register to reserve your spot |
Capital Region: Ottawa Cairine Wilson S.S. 975 Orleans Boulevard, Orleans | **RESCHEDULED DATE** Sunday, Jan. 27, 2019 **RESCHEDULED U14/U15 TIME** U14/U15: 1:00–3:00 p.m. U17: 11:00 a.m. to 1:00 p.m. Pre-register to reserve your spot |
Mountain Region: Hamilton St. Jean de Brebeuf C.S.S. 200 Acadia Drive, Hamilton | Sunday, Jan. 27, 2019 U14/U15: 1:00–3:00 p.m. U17: 3:00–5:00 p.m. Pre-register to reserve your spot |
York Region: Markham Bill Crothers S.S. 44 Main Street Unionville, Unionville | Thursday, Jan. 31, 2019 U14/U15: 6:00–7:30 p.m. U17: 7:30–9:00 p.m. Pre-register to reserve your spot |
Registration
All athletes must pre-register to reserve their spot.
Attendance
Athletes can attend a tryout at any location. Athletes need to attend only one tryout, but they may choose to attend more than one tryout.
Cost
$25 per tryout must be paid on site during check in
Tournaments
- June 29–30: Slam Camp Summer Challenge (Montreal)
- July 10–12: Nike Tournament of Champions (Chicago)
- July 24–27: USJN National Championships (Washington, D.C.)
U15 Canada Basketball National Championships
Date: August 5–10, 2019
Location: Victoria, British Columbia
Contact
Gord Everett
Head Coach
Roster
Name | Hometown | Team |
---|---|---|
Maya Chocano* | Caledon | Caledon Basketball Academy (OSBA) |
Kelly Cockfield | Brampton | Caledon Basketball Academy (OSBA) |
Shantavia Dawkins* | Brampton | Southwest Academy (OSBA) |
Ella Farrelly* | Guelph | Tri-County Thunder |
Lemyah Hylton* | Mississauga | Southwest Academy (OSBA) |
Kayley Joseph-Bernard* | Milton | Transway |
Saaya Malhotra | Ajax | Scarborough Blues |
Brianna McLeod | Brampton | Brampton Juel Prep |
Riley Richardson | Ottawa | Ottawa Elite |
Cheyenne Rowe* | Ajax | Southwest Academy (OSBA) |
Taija Sta Maria* | Kleinburg | Vaughan Panthers |
Jacqueline Urban | Ancaster | Transway |
Coaching Staff
Position | Name | Hometown | Team |
---|---|---|---|
Head Coach | Gord Everett* | Georgetown | Caledon Basketball Academy (OSBA) |
Assistant Coach | Jobina D’Aloisio* | Waterdown | Lincoln Prep (OSBA); Flamborough Fire (OBA) |
Assistant Coach | Michelle Abella* | Hamilton | Blessed Sacrament (OBA) |
Apprentice Coach | Jody Brown* | Kitchener | Laurier Golden Hawks (OUA); KW Vipers (OBA) |